Starzenie się skóry - na czym polega?

Starzenie się skóry jest naturalnym, nieuniknionym procesem biologicznym. W czasie starzenia się skóry zachodzi szereg zmian, które związane są ze zmniejszeniem biologicznej aktywności komórek organizmu i spowolnieniem procesów regeneracyjnych. Na proces starzenia składają się czynniki genetyczne, biologiczne i środowiskowe.

Wewnątrzpochodne starzenie się skóry
Proces starzenia się organizmu rozpoczyna się po 25r.ż., choć w tym czasie nie obserwujemy jeszcze żadnych negatywnych oznak starzenia.
Pierwsze zmarszczki na twarzy, zwane zmarszczkami mimicznymi pojawiają się w różnym wieku u różnych osób, często widoczne są już przed 30 r.ż. Zmarszczki mimiczne powstają w wyniku ciągłego kurczenia się i rozkurczania skóry właściwej spowodowanego pracą mięśni mimicznych twarzy, szczególnie na czole i wokół oczu.
Po 40 r.ż. rozpoczyna się proces utraty elastyczności skóry w wyniku zmniejszania się ilości składników budulcowych skóry takich jak kolagen czy elastyna. W wieku około 50 lat, gdy spada aktywność hormonalna, w skórze zachodzą dalsze zmiany- zmniejsza się gęstość skóry, zwiększa się jej suchość, skóra traci jędrność i staje się wiotka. Zmniejsza się ponadto objętość podskórnej tkanki tłuszczowej, która wypełnia skórę twarzy i podtrzymuje ją. Skóra pozbawiona naturalnego podparcia opada, a to prowadzi do zmiany rysów twarzy i utraty jej owalu.

Zewnątrzpochodne starzenie się skóry
Starzenie zewnątrzpochodne związane jest z czynnikami środowiskowymi. Największy wpływ na starzenie się skóry mają promieniowanie UV oraz palenie papierosów. W przeciwieństwie do czynników genetycznych odpowiedzialnych za biologiczne starzenie się organizmu, czynniki egzogenne można znacząco wyeliminować i zmniejszyć ich wpływ na starzenie się skóry. Starzenie się skóry związane z nadmierną ekspozycją na słońce nazywane jest fotostarzeniem. Objawami fotostarzenia są nie tylko głębokie zmarszczki i utrata jędrności skóry, ale również liczne przebarwienia i/lub odbarwienia, rozszerzone naczynka, pogrubienie lub ścieńczenie skóry.

Rodzaje zmarszczek

Ze względu na mechanizm powstawania:

 • Zmarszczki mimiczne, związane z aktywnością mięśni mimicznych twarzy.
 • Zmarszczki posłoneczne, związane z fotostarzeniem. Powstają w wyniku uszkadzania prawidłowej struktury skóry przez promienie UV. Towarzyszą im przebarwienia skóry, rozszerzone naczynka, znaczna utrata elastyczności skóry.
 • Zmarszczki związane z chronostarzeniem, czyli starzeniem biologicznym. Powstają w wyniku zmniejszania się z wiekiem struktur budulcowych skóry i zaniku podporowej tkanki

Ze względu na lokalizację:

 • Zmarszczki poziome czoła- poziome linie na czole. Nadają twarzy wyraz zmęczenia, zatroskania.
 • Zmarszczki pionowe czoła, tzw. lwia zmarszczka. Zwykle 1-3 pionowe zmarszczki między brwiami. Nadają twarzy wyraz zatroskania, napięcia, gniewu.
 • Zmarszczki wokół oczu, tzw. kurze łapki. Promieniście ułożone zmarszczki wokół zewnętrznych kącików oczu. Ich wielkość zależy od aktywności mięśnia okrężnego oka. Powstają w wyniku śmiania się i mrużenia oczu.
 • Zmarszczki pod oczami. Pojawiają się najwcześniej, ponieważ skóra pod oczami jest bardzo cienka i delikatna. Niewłaściwa pielęgnacja pogłębia ten problem.
 • Zmarszczki wokół ust tzw. zmarszczki palacza. Pionowe zmarszczki szczególnie widoczne przy ułożeniu ust do gwizdania. Na ich pojawienie się ma wpływ silnie kurczący się mięsień okrężny ust, ale również promieniowanie UV oraz braki w uzębieniu.
 • Bruzdy nosowo-wargowe tzw. małpi pyszczek. Zagłębienie pomiędzy skrzydełkiem nosa a kącikiem ust. Z wiekiem dochodzi do pogłębiania się bruzd w wyniku utraty jędrności skóry i zaniku tkanki podporowej dla skóry (tkanka tłuszczowa, kości).
 • Bruzdy nosowo-wargowe tzw. małpi pyszczek. Zagłębienie pomiędzy skrzydełkiem nosa a kącikiem ust. Z wiekiem dochodzi do pogłębiania się bruzd w wyniku utraty jędrności skóry i zaniku tkanki podporowej dla skóry (tkanka tłuszczowa, kości).
 • Bruzdy marionetki czyli bruzdy ciągnące się od kąta ust pionowo w dół. Powstają w wyniku utraty gęstości skóry oraz zaniku tkanki tłuszczowej twarzy.
 • Zmarszczki na szyi i na dekolcie. Powstają w wyniku utraty z wiekiem białek budulcowych skóry, takich jak kolagen i elastyna oraz zaniku tkanki tłuszczowej podporowej.

Usuwanie zmarszczek w Royalderm:

Usuwanie zmarszczek zależy od ich rodzaju, ilości i lokalizacji. Wybór metody leczenia mającej na celu usunięcie zmarszczek ustala lekarz dermatolog po zbadaniu pacjenta oraz wykluczeniu przeciwwskazań do zabiegu. Każdy zabieg jest szczegółowo omawiany z pacjentem przed jego wykonaniem. Postępowanie pozabiegowe i pielęgnacja skóry są dobierane indywidualnie dla każdego pacjenta.

Usuwanie zmarszczek – polecane zabiegi

Zapisz się na wizytę

Tel. 508 575 509
Pon- Pt: 7:00- 20:00
kontakt@royalderm.pl