Trądzik różowaty

Trądzik różowaty jest przewlekłą chorobą skóry charakteryzującą się obecnością na skórze twarzy nawracającego lub utrwalonego rumienia, grudek i krost.
Rozpoczyna się u osób wieku 20–30 lat ze skłonnością do powstawania rumienia i rozszerzonych naczynek na skórze policzków, nosa, brody i czoła.
Rozwój choroby zależy od wielu czynników. Ważną rolę w uaktywnieniu się zmian odgrywa promieniowanie UV oraz zakażenie drobnoustrojami  Demodex foliculorum i Helicobacter pylori.
Obraz kliniczny trądziku różowatego jest zróżnicowany. Wyróżnia się cztery podtypy choroby: rumieniową, grudkowo-krostkową, guzowatą oraz oczną.

Przebieg trądziku różowatego

Przebieg trądziku różowatego wskazuje na istotną rolę zmian naczyniowych w rozwoju choroby. Początkowo stwierdza się nietrwały rumień, a następnie poprzez stopniowe wydłużanie się czasu jego utrzymywania dochodzi do jego utrwalenia, rozwoju rozszerzonych naczynek i teleangiektazji. Następnie na tym podłożu powstają zapalne grudki i krosty.
Trądzik różowaty przebiega z okresami poprawy i zaostrzeń, które nierzadko wymagają intensywnego leczenia. Każde zaostrzenie przyczynia się do postępującego uszkodzenia skóry i nasilenia objawów choroby.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego jest zróżnicowane i uzależnione od fazy choroby oraz jej nasilenia. W terapii wykorzystuje się zarówno preparaty miejscowe oraz leki stosowane ogólnie w przypadku obecności zmian zapalnych.  W leczeniu rumienia skuteczne są zabiegi laserowe. Kompleksowa terapia może w istotny sposób się przyczynić się do ustąpienia objawów choroby oraz poprawić jakość życia chorych na trądzik różowaty.

Zapisz się na wizytę

Tel. 508 575 509
Pon- Pt: 7:00- 20:00
kontakt@royalderm.pl