Kilka słów o melanogenezie czyli od czego zależy kolor skóry.

Melanina jest naturalnym barwnikiem skóry i najważniejszym czynnikiem warunkującym jej zabarwienie. Do innych czynników wpływających na kolor skóry zalicza się m.in. obecność beta-karotenu oraz ilość utlenowanej i zredukowanej hemoglobiny.

Melanina stanowi główną ochronę przed promieniowaniem UV, dzięki pochłanianiu promieni świetlnych oraz zdolności do neutralizowania wolnych rodników.
Melanina wytwarzana jest w komórkach zwanych melanocytami. Melanocyty rozmieszczone są pomiędzy komórkami naskórka (keratynocytami), którym przekazują ziarna melaniny poprzez specjalne wypustki. Najwięcej melanocytów znajduje się w skórze twarzy i okolic genitalnych.

Liczba melanocytów w naskórku różnych ras jest podobna. Różnice w kolorze skóry zależne są od aktywności melanocytów, specyfiki melanosomów (organella melanocytów produkujące melaninę) oraz od wydajności przekazywania melaniny do komórek skóry.

  • W ludzkiej skórze wyróżnia się 3 rodzaje melaniny:
    eumelanina, ciemnobrązowa lub czarna, odpowiedzialna za ciemne zabarwienie włosów
  • feomelanina, czerwona i żółta, obecna we włosach koloru blond i rudych
  • trójchromowa, intensywnie czerwona, podobna od feomelaniny

W skórze występuje mieszanina wszystkich typów melanin, z dominacją eumelaniny u osób z ciemniejszym kolorem skóry.

Co to jest przebarwienie?

Przebarwienie jest zaburzeniem pigmentacji skóry, które objawia się w postaci plam o zabarwieniu ciemniejszym w stosunku do skóry otaczającej. Przebarwienie może być spowodowane zwiększoną liczbą melanocytów , nieprawidłowościami w syntezie melaniny oraz nieprawidłowościami w dojrzewaniu i przekazywaniu melanosomów.

Rodzaje przebarwień skóry

Zmiany zabarwienia skóry mogą być ograniczone lub uogólnione i obejmować skórę całego ciała.
Do przebarwień ograniczonych skóry zaliczamy melasmę, plamy typu kawy z mlekiem, piegi, plamy soczewicowate odsłoneczne oraz przebarwienia pozapalne.

Jak odróżnić przebarwienie łagodne od zmiany nowotworowej?

Niezwykle istotne jest właściwe rozpoznanie zmiany barwnikowej i odpowiednia kwalifikacja do zabiegu. Decyzja o leczeniu zmiany barwnikowej zabiegiem laserowym, bez odpowiedniej wiedzy dermatologicznej i diagnostyki dermoskopowej, może się wiązać z dużym niebezpieczeństwem dla pacjenta.
Pamiętaj! Każda zmiana brunatno lub czarno zabarwiona powinna być przebadana dermoskopowo przed zabiegiem laserowego usuwania przebarwień.
Nieodpowiednia kwalifikacja barwnikowej zmiany skórnej do zabiegu może się wiązać z pogorszeniem stanu miejscowego lub zagrożeniem dla zdrowia i/lub życia.

Usuwanie przebarwień - rodzaje zabiegów

W Royalderm przed każdym zabiegiem usuwania przebarwień lekarz dermatolog ocenia zmiany skórne pod kątem bezpieczeństwa zabiegu i skuteczności terapii.
Postępowanie pozabiegowe oraz pielęgnacja domowa ustalane są indywidualnie dla każdego pacjenta przez lekarza wykonującego zabieg usuwania przebarwień.

W zależności od rodzaju przebarwienia, stanu zdrowia oraz aktywności zawodowej pacjenta polecamy następujące zabiegi:

Zapisz się na wizytę

Tel. 508 575 509
Pon- Pt: 7:00- 20:00
kontakt@royalderm.pl