Co to jest blizna?

Blizna to zmiana zbudowana z tkanki łącznej włóknistej powstająca na skutek aktywacji naturalnych procesów naprawczych w miejscu uszkodzenia skóry.

Przyczyny powstawania blizn

W większości przypadków efekt gojenia skóry jest zadowalający z punktu widzenia estetycznego. Niekiedy w wyniku osobniczej skłonności do nadmiernej reakcji gojenia dochodzi do powstania blizny przerostowej (przerosłej) lub blizny zanikowej. Blizny te stanowią poważny problem estetyczny, a niekiedy również funkcjonalny. Na nieprawidłowy przebieg gojenia mogą wpływać również inne czynniki m.in. wiek, otyłość, zakażenia bakteryjne, palenie papierosów i choroby dodatkowe np. cukrzyca.  Mechanizm powstawania patologicznych blizn ciągle pozostaje nieznany.

Rodzaje blizn

Nieprawidłowe blizny możemy podzielić na:

  • Blizny zanikowe / atroficzne
  • Blizny przerostowe (przerosłe) / hipertroficzne
  • Keloidy / bliznowce

Blizna przerostowa to blizna, w której nieprawidłowa tkanka unosi się ponad powierzchnię skóry, pozostając jednak w granicach rany. Keloid to guz bliznowaty, swoimi rozmiarami przekraczający granice rany. Blizny przerostowe pojawiają się ok. cztery tygodnie po urazie, podczas gdy keloid może pojawić się w okresie trzech miesięcy do kilku lat po urazie. Powierzchnia blizn zanikowych (atroficznych) jest zagłębiona poniżej powierzchni skóry. Blizny zanikowe powstają w wyniku zniszczenia kolagenu znajdującego się w skórze właściwej. Blizny zanikowe (atroficzne) dzieli się na cztery grupy:

  • Blizny w kształcie szpikulca
  • Blizny w kształcie wagonu
  • Blizny w kształcie doliny walcowatej
  • Blizny płytkie

Leczenie blizn

Usuwanie blizn powinno rozpocząć się jak najwcześniej. W przypadku dużych i dojrzałych blizn, leczenie należy stosować nawet przez 12 miesięcy. Złożoność procesów naprawczych powoduje trudności w znalezieniu najlepszego sposobu leczenia i zapobieganiu ich powstawania. Metody usuwania blizn można podzielić na nieinwazyjne i inwazyjne. Terapia powinna być dobrana do rodzaju blizny jak również czasu, który upłynął od urazu. Do metod nieinwazyjnych zalicza się m.in. terapię uciskową wspomaganą stosowaniem preparatów miejscowych m.in. żeli silikonowych, maści zawierających wyciąg z cebuli morskiej oraz heparyny. Niekiedy konieczne są iniekcje z kortykosteroidów.
Najlepsze efekty usuwania blizn uzyskuje się stosując metody inwazyjne.

W Royalderm zabieg usuwania blizn uzależniony jest od rodzaju i wielkości blizn. Rodzaj i liczbę zabiegów ustala lekarz dermatolog w czasie konsultacji.

Polecamy następujące zabiegi:

Zapisz się na wizytę

Tel. 508 575 509
Pon- Pt: 7:00- 20:00
kontakt@royalderm.pl